Lift a társasházban

Sok esetben tapasztalni olyat, hogy egy társasházban több lift van, azonban azok közül csak egy működik, és az is csak átmenetileg. Ilyenkor találkozni olyan kiírásokkal a liftajtókon, hogy a „Lift üzemen kívül!”, a „Lift karbantartási munkálatok miatt nem működik!”lift üzemen kívűl

A jelenlegi szabályozásokat sok társasházkezelő nem veszi elég szigorúan. A konfliktusok elkerülése végett, hajlamosak olyan helyzetekbe belemenni, ami bár a lakóközösség szempontjából kényelmes, azonban üzemviteli szemszögből tekintve nem helyes.

Konkrét példát említve: adott társasház a bevezetett törvényi szabályozást túlszigorítottnak ítéli meg. Az előírásoknak nem tesz eleget, mikor mindkét liftet üzemen kívülinek kellene megítélnie. Helyette „költségoptimalizálásra” hivatkozva azt mondja, hogy csak az egyik liftet csináltatja meg az előírásoknak megfelelően. A másik lift, azonban véleménye szerint  továbbra is megfelelő, azt használják nyugodtan a lakók. Amennyiben bejelentett ellenőrzés lesz, majd kiteszik a „Lift üzemen kívül” táblát, és mindenki elégedett.

Bennem ilyenkor több kérdés fogalmazódik meg.

Vajon mindenki elégedett?  Tényleg elegendő a működő liftek száma a lakóközösség számára? Ha bármilyen baleset történik a liftben, miközben egy családtagom, vagy én utazom benne, megússzuk könnyebb sérüléssel, vagy tragikus végkifejlete lesz? Bármilyen balesetről is legyen szó, ki fogja viselni a felelősséget? Tényleg megérte a „költségoptimalizálás”?

Véleményem szerint a lakók biztonságának biztosítása a legfontosabb. Nem lehet kérdéses, hogy egy költségvetési tervben az ilyen jellegű műszaki problémák megoldásának kell az első helyen szerepelnie! Hiszen az emberélet megóvásának fontosságánál nem lehet semmi sem fontosabb!

Azért, hogy a baj ne következzen be, a lakók is tehetnek lift üzemen kívülmegelőző intézkedéseket!

Pl:  a lakóközösség bármely tagja kérheti a közös képviselőtől, hogy mutassa be a kötelező biztonságtechnikai felülvizsgálat engedélyéről kiállított dokumentációt!

A 146/2014. (V. 5.) Korm. rendeletének 10. §  2. bekezdése kimondja:

„A kötelező műszaki biztonságtechnikai felülvizsgálatokat naptári évenként a 20 évnél nem régebbi vagy felújított berendezés esetében, valamint kisteherfelvonó esetében évente felváltva egy fővizsgálatot és egy ellenőrző vizsgálatot, egyébként félévenként felváltva egy fővizsgálatot és egy ellenőrző vizsgálatot kell a nyilvántartott szervezettel elvégeztetni.”

Sajnos a rossz hír az, hogy azokon a helyeken, ahol a lakóközösség nem rendelkezik megtakarítással, ott a jelenlegi helyzet is tarthatatlan. Arról nem is beszélve, hogy 2018-tól jelentős szigorítások várhatóak a liftkezeléssel kapcsolatosan.

Ilyen és ehhez hasonló helyzetekben érdemes elgondolkodni, hogy az épület pénzügyeinek kezelése vajon jó kezekben van? Vagy esetleg érdemesebb körül nézni?

liftHiszen a társasházkezelő személye változtatható. Könnyen előfordulhat, hogy ezzel a váltással nem csak a fizetendő közös költsége lesz kevesebb, de a szolgáltatás minősége is jelentősen javul!

Közös képviselő leváltása

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük