Külföldi lakók keserítik meg a szombathelyi tízemeletes lakóinak életét

Már a rendőrséget is kihívták a nagy zaj miatt, de a hatóságok széttárják a kezüket.

Már nem tudjuk, kihez forduljunk– mondta lapunknak olvasónk, aki egy tízemeletes társasházban lakik Szombathelyen.

A felettük lévő lakást bérbe adta a tulajdonosa, olvasónk azt mondta:

vendégmunkások laknak benne,most éppen Fülöp-szigetiek . A lakás egy plusz két félszobás, de a normális élethez képest nagyon sokan laknak benne .

Éjjel-nappal nagy a nyüzsgés

A vendégmunkások több műszakban dolgoznak,

állandó a nyüzsgés és a zaj a lakásban.Olvasónk szerint nem tartják be a társasház házirendjét, éjjel-nappal hangoskodnak, nem foglalkoznak azzal, hogy a szomszédok pihenni szeretnének.

A lakók már indítani akartak egy birtokvédelmi eljárást , de azt elutasították, mert nem a tulajdonos okozza a zajt. Már a rendőröket is kihívták , akik ki is jöttek, felszólították a bérlőket, hogy legyenek csendesebben, és elmentek. A többi lakó kérdésére a rendőrök annyit mondtak, hogy ebben az ügyben nem indíthatnak eljárást.

Olvasónk nem tudja, kihez fordulhatnak, a bérlők rendszeresen cserélődnek , úgy tudják, hogy a tulajdonos két évre kötött szerződést a bérlőkkel.

Fel is lehet jelenteni a hangoskodókat

Megkérdeztük Szombathely jegyzőjét, hogy az önkormányzat mit tehet az ilyen helyzetekben. Károlyi Ákos azt írta,

az önkormányzatnak nincs beleszólási jogaa magánkézben lévő társasházak lakóinak magatartási problémáiba.

De felhívta a figyelmet, hogy birtokvédelmi eljárást lehet indítani a bíróságnál. A lakás tulajdonosa a jegyzőtől is kérheti az eredeti birtokállapot visszaállítását vagy a zavarás megszüntetését. Hozzátette, a jegyző a tényleges tulajdoni helyzet alapján tud eljárni.

Mint írja, olvasónk esetében szó lehet a lakók pihenéshez való jogának megsértéséről , ez viszont bírósági hatáskör. A jegyző hozzátette, nehéz általános tájékoztatást adni, ugyanis minden esetet egyedileg kell megvizsgálni, és figyelembe kell venni minden körülményt.

Megjegyezte, a nagy zaj, a hangoskodás lehet szabálysértés is , a csendháborítás miatt a rendőrségnél lehet feljelentést tenni.

Károlyi Ákos hozzátette azt is, hogy a munkásszállók hatósági ellenőrzése nem a jegyző hatásköre.

Nem mindegy, hogyan zavarják a többi lakót

Dr. Gyurácz András ügyvéd tájékoztatása szerint, a birtokvédelmi eljárást az illetékes jegyzőnél avagy a bíróságon lehet kezdeményezni, amelyek közül a jegyző eljárása a gyorsabb.

A birtokvédelmi ügyben azt kell igazolni, hogy a szomszédok a birtoklásban jogalap nélkül háborítanak, szükségtelenül zavarnak, azzal, pl. hogy megszegik az együttélési szabályokat.

A bérlők által okozott kellemetlenségeknél meg lehet próbálni, hogy azért indítanak birtokvédelmi eljárást, mert a tulajdonos olyan bérlőknek adja ki a lakását, akik aztán viselkedésükkel zavarják a lakóközösséget és ez ellen a tulajdonos nem tesz .

Megkérdeztük, hogy segíthet-e a rendőrség. Dr. Gyurácz azt mondta, a rendőrség szabálysértés, bűncselekmény esetén jár el , így amíg ezek a cselekmények ezt a határt nem lépik át, érdemben nem tudnak megoldást nyújtani.

Forrás: https://www.nyugat.hu/cikk/vendegmunkasok_berlok_lakas_zaj_birtokvedelem_lakok

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük