Erre kell figyelni új lakás vásárlásakor!

Dübörög az újlakás-piac, egyre több társasházat építenek a fővárosban és vidéken egyaránt. A megfelelő új otthon kiválasztása azonban nem egyszerű, az új lakások áfájának 2019 végi változása is sok bizonytalanságot okoz, így Soóki-Tóth Gábornak, az Otthon Centrum szakértőjének segítségével most összeszedtük, mire kell figyelni a szerződéskötést megelőzően.

Beruházó kiléte

Szánjunk időt a beruházó kilétének felderítésére. Jogász ismerős vagy céginformációs adatbázisok segítségével köny- nyen hozzájuthatunk a vállalkozás legfontosabb adataihoz. Kérjünk referenciát az eladótól, illetve az interneten gyűjtsünk véleményeket a korábbi építkezéseiről. Mindenképp intő jel, ha a hozzászólások nem megfelelő teljesítésről, jogi és pénzügyi visszásságokról vagy minőségi problémákról szólnak.

Fizetési ütemezés

A leginkább elterjedt gyakorlat a 10-90, vagy 20-80%-os ütemezés, amikor a vételár nagyobb részét a beruházás átadásakor kell kifizetni. Ez kisebb kockázatot jelent, mint a hagyományos részletfizetés, amikor a vevő által addig befizetett összeget – legyen az akár 20 vagy 60% – nem feltétlenül térítik meg, ha bedől a vállalkozás. Egy komoly beruházótól elvárható, hogy fel legyen készülve a hiteles, csokot (családi otthonteremtési kedvezmény) igénybe vevő vásárlókra, ezért jellemző, hogy még részletfizetésnél is van megoldásuk az ügyfelek részére.

Környék

Keressük fel személyesen a környéket, ahol a lakásvásárlást tervezzük. Járjuk be a szomszédos utcákat, kérjünk információt a közelben lakóktól. Tudakozódjunk a környező építkezések árait illetően is, illetve tudjuk meg, mennyire kelendőek az ingatlanok.

Szakértő segítségével kérjük ki az önkormányzattól a vonatkozó szabályozási terveket, hogy még tisztább képet kapjunk a hely élhetőségéről és a várható fejlesztésekről, amelyek az ingatlan értékét befolyásolhatják.

Hitelfelvétel

Fontos tudni, hogy a bank csak abban az esetben folyósít hitelt, ha a társasház jogilag létrejött, és a lakás bejegyzett albetétként jelenik meg a földhivatali nyilvántartásban.

Mindenképpen érdemes előzetes hitelvizsgálatot kérni és kiválasztani, hogy melyik pénzintézettel kívánunk szerződést kötni. Az építkezést finanszírozó bank gyakran kínál a beruházásban vásárlók számára egyedi, személyre szabott konstrukciókat.

Tartsuk szem előtt, hogy végleges adásvételi szerződést a beruházás 80 százalék feletti készültségi állapotában írnak alá a vevővel.

Ingatlanközvetítő szerepe

Mindenképpen érdemes egy ingatlanközvetítő segítségét kérnünk lakásvásárlás előtt, hiszen sokkal átfogóbb képpel rendelkezik az ingatlanpiacról és nagy adatbázis áll rendelkezésére a megfelelő beruházó megtalálásához. Emellett egy közvetítő sokkal hamarabb értesül az építkezéseket érintő problémákról, és hamar közbe tud lépni a vevő érdekében.

 

 

Forrás: http://www.blikk.hu/aktualis/belfold/lakasvasarlas-tanacsok-figyeljen/zcrf85x?fbclid=IwAR28KaWLzC0qlh0Ri92nH-hR8HCfOKTqOWlgAHJrOAecPCKFfOA30Rv7g_s

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük