Társasházak, felújításra fel!

A mostani kétszeresébe kerülhet majd a felújítás költsége az új energetikai szabályok miatt. A társasházak, lakásszövetkezetek és a magánszemélyek számára elérhető uniós program (ami a kormány döntése miatt valójában csak hitelprogram) feltételein könnyítettek, ami támogathatja a szükséges felújítás megkezdését.

Magyarországon jelenleg a panelházak közül 590 ezret még nem szigeteltek. Akik pedig nem lépnek időben – állítják a Knauf Insulation szakemberei –, azoknak duplájára nőhet az energiahatékonysági felújítási költsége. Az ilyen felújítások ugyanis a szabályok szerint 2020. december 31-e után már csak a „közel nulla energiaigény” feltételeinek teljesítésével végezhetők majd.

A Knauf Insulation számításai szerint egy panelház teljes homlokzati szigetelése – anyagköltségekkel és munkadíjakkal számítva – négyzetméterenként a jelenlegi árakkal és paraméterekkel számolva nagyjából 30 ezer forintba kerül. Az eddigi átlagos 15-16 cm helyett már 25-30 cm vastagságú szigetelést kell majd a következő év végétől használni. Időközben persze nemcsak az anyag mennyisége, hanem az árak is emelkedhetnek.

Egy panelfelújítás több részterületből áll, és több szakaszban is megvalósítható. A Knauf Insulation szerint a legcélszerűbb a teljes energetikai rekonstrukció, aminek legfontosabb része a hőszigetelés, beleértve a pince, illetve az első emeleti lakások födémszigetelését, valamint a homlokzat- és a tetőszigetelést is. A külső nyílászárók cseréje a lépcsőházi nyílászárókkal együtt, továbbá a fűtéskorszerűsítés is szerves része a teljes felújításnak. Az így kialakuló hőburok növeli a lakók komfortérzetet is. A tapasztalat azonban az, hogy ez együtt a legritkább esetben valósul meg. A legelterjedtebb a társasházak homlokzati szigetelése. Szerencsés esetben a teljes homlokzatot szigetelik, de kényszerhelyzetben gyakran csak az úgynevezett végfalak kapnak borítást ott, ahol a legnagyobb az épület hővesztesége.

Kulcskérdés, mennyit tudnak vállalni a lakók

Az Azénpénzem.hu több olyan társasházi panasszal találkozott, amikor a felújítás meghiúsult, mert több lakó nem tudta (vagy akarta) vállalni a rá háruló terheket. Az ilyen gondok gyakoriak lehetnek, amit az is jelez, hogy a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) ebben a hónapban lazított a feltételeken.

A családi házak tulajdonosai számára lehetőség nyílt arra, hogy a projekt fizikai befejezésének határideje indokolt esetben 3 hónappal kitolódjon. A hiteligénylők az eddiginél kedvezőbb fedezeti elvárások mellett, vagy bizonyos feltételek esetén akár tárgyi fedezet nélkül is pénzhez juthatnak. Valamennyi hiteligénylőt érintő változás, hogy a korábbi 50 százalékról 100 százalékra emelkedik az utófinanszírozás mértéke.

A társasházakat és a lakásszövetkezeteket kedvezően érinti, hogy a lakásonkénti kölcsön összegének minimuma félmillió forintról 250 ezer forintra csökken. Az MFB indoklása szerint ez arra szolgál, hogy a kisebb volumenű beruházások (például az ablakcsere) is finanszírozhatóvá váljanak.

Könnyítés még, hogy indokolt esetben 6 hónappal meghosszabbíthatóvá válik a türelmi idő, illetve a projekt fizikai befejezésének határideje is. A megújuló energia felhasználásakor eltörölték a korábban 8 lakásban maximalizált társasházi, lakásszövetkezeti, sorházi szabályt. Jelentős módosítás, hogy a társasházak és lakásszövetkezetek esetén a felújítási alap is elfogadhatóvá vált a visszafizetés forrásaként, és nem mellékesen: már jogerős közgyűlési határozat nélkül is beadható a hiteligénylés. (További részletekről itt lehet tájékozódni.)

Nézze meg karikatúránkat is!

Forrás: https://azenpenzem.hu/cikkek/tarsashazak-felujitasra-fel/6271/

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük