Mi alapján dől el, hogy milyen fűtést kap egy társasház?

Manapság kiemelten fontos, hogy mennyire energiatakarékos egy társasház, hiszen jócskán emelkedtek az energiaárak, a fűtési időszakban pedig sokat spórolhatnak azok az épületek, amelyekben korszerű a fűtésrendszer. Nézzük meg, hogy melyek manapság a leggyakoribb megoldások, amelyekkel ilyen téren találkozhatunk, és hogy mitől függ, melyikkel látják el az egyes épületeket.

A leggyakoribb megoldások

A többlakásos épületek eltérő fűtési rendszerrel lehetnek felszerelve. Azt, hogy egy-egy társasház esetében melyik mellett döntöttek, sokszor az építés éve és az akkor népszerű és hatékony megoldások határozzák meg. A legáltalánosabbak között említhetjük a gázt, a villanyt, illetve a központi fűtést.

A gáz nem egy modern megoldás, de amíg az energiaárak nem szöktek az egekbe, igen népszerűnek számított. A villanyfűtés már egy újabb technika, ami biztonságosabb is, mint a gáz. A központi fűtés esetében pedig gyakran előfordulhat, hogy még a téli időszakban is túl magas a lakások hőmérséklete. Ezen segíthetünk egy igen hasznos motoros szeleppel, ami lehetővé teszi a hatékonyabb hőszabályozást.

Mi alapján dől el, hogy melyik lesz?

Több tényező befolyásolhatja, hogy adott társasházban melyik fűtési megoldással találkozunk, az viszont biztosan elmondható, hogy legyen szó kisebb 6-8 lakásos vagy nagyobb, 30-40 lakásos épületekről, a központi fűtés a leggazdaságosabb megoldás. Ilyen esetben nem kell a lakásoknak egyedileg gondoskodni a fűtésről, hanem adott rendszerre vannak rácsatlakoztatva, amiben a motoros szelepek lehetővé teszik például a melegvíz automatikus terelését az épületben. Jó hír, hogy a fogyasztást ilyen esetben is lehet egyénileg mérni a lakásonként megtalálható mérőóra segítségével.

Sokszor az épület adottságai és a környező infrastruktúra határozza meg, hogy milyen fűtésrendszer kiépítése lesz a leghatékonyabb lehetőség. Jó példa erre, hogy ha van szabad tetőfelület, ami elbírja a plusz terhet, akkor lehetőség nyílik a környezetbarát és rendkívül takarékos napkollektor felhelyezésére. Ez alkalmas a használati melegvíz biztosítására, de fűtésrásegítőként is jól funkcionál. Ilyen koncepcióval pedig sokkal gazdaságosabbá válhat a téli fűtésidőszak.

A régi rendszerek korszerűsítésekor kiemelten fontos megvizsgálni, hogy a meglévő rendszer milyen módon újítható meg, például hogy egy kazáncserét elbír-e, hogy szükséges-e a csövek cseréje vagy korszerű motoros szelepek behelyezése. Az mindenképp elmondható, hogy régi építésű társasházak esetén érdemes elgondolkodni a fűtés modernizálásán, hiszen még ha az hitelből történik is, sokszor a törlesztőrészlettel együtt is kisebb költségen jövünk ki, mint a régi rendszerű fűtés rezsiköltségével.

A cél a hatékonyság

A havi költségek optimalizálása a mostani időszakban különösen fontos, az energiaárak bizonytalansága miatt pedig ezen a területen ajánlott minél hamarabb cselekedni. De nemcsak a spórolást tarthatja szem előtt egy társasház, hanem a környezetbarát megoldások bevezetését is, így pénzt is megtakaríthat és sokkal kevesebb káros anyag kerülhet a levegőbe.

A társasházi lakásban élőknek sem kell lemondania arról, hogy energiahatékonyan tudjanak télen fűteni, hiszen erre ma már sok alternatív vagy kiegészítő megoldás létezik. Akár egy központi kazáncserével és a megfelelő hőeloszlást biztosító, új motoros szelepekkel is faraghatunk a költségekből!

Forrás: https://www.boon.hu/pr-cikk/2023/03/mi-alapjan-dol-el-hogy-milyen-futest-kap-egy-tarsashaz

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük