Kamerát a társasházba ?

Miért is kell a kamera ?kamera

Egyre több társasház próbál védekezni a betörések és rongálások ellen kamera rendszerrel, pontosabban fogalmazva a közös tulajdonban álló épületrészek, helyiségek és területek megfigyelését szolgáló, zárt rendszerű műszaki megoldással kiépített elektronikus megfigyelő rendszerrel.

Ebben a cikkben anntorvenyak járunk utána, hogy milyen feltételek mellett létesíthető és üzemeltethető egy ilyen rendszer. A részletes szabályokat a társasházakról szóló 2003. évi CXXXIII. törvény a közös tulajdonnal kapcsolatos jogok és kötelezettségek cím alatt tartalmazza. Hogy viszonylag új keletű szabályozásról van szó, ezt az is mutatja, hogy ezek a szabályok a törvény 2011-es módosításával kerültek be a szövegbe.

Az a bizonyos kétharmad

Ahhoz, hogy egy társasház kamerarendszert létesíthessen és üzemeltethessen, először is egy erről szóló közgyűlési döntés szükséges. A döntéshez az összes tulajdoni hányad szerinti legalább kétharmados többségével rendelkező tulajdonostársak igenlő szavazata szükséges.

A közgyűlés a határozatait általában egyszerű szavazattöbbséggel hozza meg, ami körülbelül annyit jelent, hogy a tulajdoni hányaddal rendelkezők több mint fele legyen jelen a közgyűlésen és azoknak több mint fele a határozat elfogadására szavazzon. De még a társasház egyik alapdokumentumának számító szervezeti-működési szabályzat megállapításához is elegendő az összes tulajdoni hányad szerinti legalább egyszerű (több mint fele) szavazattöbbségű határozat. A kétharmados többség felett pedig már csak olyan döntések vannak, amelyekhez valamennyi tulajdonostárs hozzájárulása szükséges, pl. az alapító okirat módosítása.
Mi indokolja ezt a kétharmados szigort? Erre a törvény következő mondata adhat magyarázatot. Kamerarendszer létesítése esetén a szervezeti-működési szabályzatnak tartalmaznia kell a kamerarendszer üzemeltetéséhez szükséges adatkezelési szabályokat. Ezeket az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló törvény rendelkezéseivel összhangban kell megállapítani. E törvény egyik célja pedig az, hogy a természetes személyek magánszféráját az adatkezelők tiszteletben tartsák és az adatkezelés körébe beletartozik a képfelvétel készítése, rögzítése, törlése stb. Az adatkezelési szabályok megfogalmazásával általában nem kell a társasháznak bajlódnia, egyes szolgáltatók az adatkezelési szabályzatot a szolgáltatás keretében kínálják.

Ki üzemeltetheti a kamerarendszert?

Sem a társasház, sem a közös képviselő, sem az intézőbizottság nem üzemeltetheti a kamerarendszert. Ezért a közgyűlés felhatalmazás alapján a közös képviselőnek vagy az intézőbizottságnak szerződést kell kötnie. Olyan partnert kell keresniük, aki, vagy amely megfelel a személy- és vagyonvédelmi, valamint a magánnyomozói tevékenység szabályairól szóló törvényben meghatározott feltételeknek. Ezek szerint személyesen az végezhet ilyen tevékenységet, aki rendelkezik
a) biztonsági őr,
b) testőr,
c) vagyonőr vagy
d) biztonságszervező
szakképesítések valamelyikével.

forrás és további információk :  

http://kozig.net/kamerat-tarsashazba/

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük