Egyre több társasházban várnak a szomszéd melegére

Régi „találmány”, de az energiaválság megsokszorozta az eseteket, amikor társasházi lakók lejjebb tekerik saját fűtésüket, abban bízva, hogy a fázós szomszédok emiatt magasabbra emelt hőfokából hozzájuk is átszállingózik valami.

A „szabályos-e, ha a szomszéd az én fűtésemre vár?” témájú számtalan netes fórum gyökerei évekkel ezelőtti példákkal is szolgálnak, ám olvasóink jelzései szerint az utóbbi hónapok súlyosbodó gazdasági helyzete mintha megsokszorozta volna a társasházakban ily módon is takarékoskodók számát. És ahogyan ez lenni szokott, a vélemények skálája a két végletig nyúlik, de látható fölényben azok javára, akik szerint mindenkinek szíve joga, hogy saját lakását milyen hőfokon tartja. Akár azon az áron is, hogy hűvös falai a szomszédokat kényszerítik erősebb fűtésre, így magasabb gáz- vagy villanyszámlákra. 

Megkeresésünkre Hauck Csaba pécsi társasházkezelő, közös képviselő megerősíti, hogy maga is tud ilyen esetekről, bár saját házaiban ez még nem okozott problémát. Ha valaki tartósan nem fűti a sajátját, azzal biztosan befolyásolja a szomszéd lakások hőfokát is. Ám mindezt teljesen jogszerűen, teszi hozzá, hiszen a lakások elvárt hőmérsékletére semmiféle szabályozás vagy előírás nem vonatkozik. 

Ahogy a szakember tovább árnyalja a képet, nem mindegy ráadásul, hogy a házban hol lakunk – hiszen a földszinti, a legfelső emeleti és a több külső fallal bírókat több közvetlen hideg éri, így eleve nagyobb fűtésszámlára számíthatnak – érdekesség, hogy e különbségeket az ingatlanpiac is kezdi beárazni az adásvételeknél. 

Már ha egyedi, például gázfűtésű házban élnek, a távfűtéses panelekre ugyanis már figyelt a jogalkotó, így épp az imént említett lakások többféle kompenzációban is részesülnek. Sőt, ugyanezen igazságossági szempont alapján itt hiába tekerjük le nullára a radiátorszelepet, a számlán mégsem szerepelhet nulla forint: a ház teljes hőmennyiségdíjának csaknem a felét nem a tényleges fogyasztás, hanem a lakások légköbmétere arányában számolják. 

Hogyan takarékoskodjunk a hővel?

Nemcsak a szomszédra számíthatunk, ha spórolni akarunk a fűtésszámlán. Íme, pár tipp az energiatakarékosabb fűtésre! 
Figyeljünk a radiátorok légtelenítésére, szabadon tartására bútoroktól, függönyöktől! Szereljünk fel intelligens termosztátokat, amelyeket okostelefonnal is vezérelhetünk az ideális hőfok vagy fűtési időszak beállítására. Fontos a napi többszöri rövid szellőztetés – de erre az időre lezárt radiátor mellett; illetve a megfelelő (40–60%-os) páratartalom, utóbbit a mosott ruhák szobában szárításával is szabályozhatjuk. Ne feledkezzünk meg a nyílászárók alapos szigeteléséről – a legtöbb meleg a huzattal tud kiszökni a lakásból. 

Forrás: https://www.bama.hu/helyi-kozelet/2022/12/egyre-tobb-tarsashazban-varnak-a-szomszed-melegere

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük