A társasház a hibás az erkélyről kizuhant nő tragédiája ügyében?

Tegnap hajnalban egy 53 éves nő esett ki egy harmadik emeleti erkélyről a Váci úton. A Metropol is a helyszínen járt, ahol megtudtuk, hogy az áldozat a korláttal együtt zuhant le, majd agyonütötték az erkély lezuhanó darabjai. Lapunk utánajárt, hogy ki lehet a felelős ilyenkor.

Lapunk munkatársa az immár korlát nélküli erkély alatt átsétálva tudta megközelíteni a helyszínt, ahol a járókelők többsége nem értette, miért van ott ilyen sok rendőr.

A helyszínen álldogálók sokkoló őszinteséggel mesélték el, hogy mit láttak.

„Szerintem háromnegyed hat körül elmehettem a halott nő mellett. Akkor ott voltak már a rendőrök, de én azt hittem, hogy csak leomlott a ház valamelyik része. Sárga zsákokat láttam. Úgy gondoltam, hogy csak eltakarítanak valamilyen törmeléket. Utólag egy Facebook-csoportból értesültem róla, hogy haláleset történt” – árulta el a környéken dolgozó nő, aki korábban az egyik szomszédos ház gondnokával meg is vitatta, hogy mi történt. A gondnok a Metropolnak is megszólalt, elárulta, hogy az 53 éves nő cigarettázás közben dőlt neki az erkély korlátjának.

Amikor a nő lezuhant, egy 28 éves férfi is vele volt az erkélyen – derítette ki a Bors szintén a helyszínen. A lap szerint a fiatalembernek nagy szerencséje volt, hiszen ő nem támaszkodott a korlátnak és így időben vissza tudott lépni a lakásba.

„Ha találkoznak a fiammal, legyenek vele tapintatosak, mert ő egy igazi hős! Természetesen nagyon megviselték a történtek, nem tudom, mikor lesz képes feldolgozni az ismerőse elvesztését. Igazi férfiként, felelősen viselkedett. Amint bekövetkezett a baleset, azonnal lerohant az utcára, hogy a barátjával legyen. Ő tartotta benne a lelket, és az utolsó pillanatig fogta a kezét, amíg a hölgy meg nem halt. Sajnos én nem ismertem őt, de Dani csupa jót mesélt róla” – mondta a fiú édesanyja a Borsnak.

A felelősség a társasházé lett volna?

Arról, hogy pontosan kinek a felelőssége lett volna az erkély biztonságos állapotának fenntartása, a Metropolnak Weisz Gábor Miklós, a Magyar Közös Képviselők Egyesületének elnöke beszélt.

„Folyamatos karbantartási kötelezettsége van a társasháznak, ami azt jelenti, hogy állandó jelleggel biztosítani kell az üzembiztos működést azért, hogy a társasház erkélye vagy például a homlokzata ne szakadhasson le” – magyarázta a szakember, aki hangsúlyozta, hogy lehetnek társasházanként kivételek, de szinte minden esetben a társasház felelőssége az, ami történt. A közös képviselő felelőssége is felmerülhet, hogyha ő tudott az erkély rossz állapotáról, hiszen annak tényét a társasház kezelője felé továbbítania kellett volna. Alapvetően nekem mint társasházkezelőnek biztosítani kell, hogy a közös tulajdon ne okozzon kárt se a tulajdonosoknak, se az utcának” – ismertette az elnök.

Kártérítésre is kötelezhetik a házat

„Sajnos nincsen olyan kötelezettség előírva a társasházi tulajdonosok felé, hogy pl. 10 évente ellenőriztessék az erkélyek műszaki állapotát. Ugyanakkor létezik egy általános kötelezettség arra vonatkozóan, hogy a homlokzat ne veszélyeztessen életet, mint a Váci úti társasház esetében. Kétféle igény keletkezhet ilyen helyzetben: az egyik a kártérítési igény, a másik pedig a helyreállítási igény. Az egyik a helyreállításért nyújtható be, a másik pedig a keletkezett kár okán, ilyen a haláleset is. A kártérítési igényt peres úton követelhetik a társasháztól. A helyreállítási kötelezettséggel kapcsolatban pedig a kormányhivatalt, mint építési hatóságot kell megkeresni” – tette hozzá Weisz Gábor Miklós.

A csapadék és a hideg amortizálhatta le az erkélyt

„Ahol látják, hogy az erkélynek hullik a vakolata, annak majdnem biztos, hogy szerkezeti problémája van. Lehet, hogy felülről ázik a szerkezete, így egy idő után el fog engedni az erkély” – árulta el a Magyar Közös Képviselők Egyesületének elnöke, aki rámutatott arra, hogy nagy valószínűséggel a hideg és a víz okozhatta az erkély műszaki állapotának akár éveken vagy évtizedeken át tartó romlását.

Egyre kevesebb a felújítási pályázat a fővárosban

2019-től a budapesti önkormányzatok többsége jelentősen csökkentette a pályázati lehetőségeket. Legtöbb esetben vészhelyzeti pályázatok váltották fel a korábbi homlokzat- vagy épületfelújítási pályázatokat. A XIII. kerületben azonban még ezek ellenére jelenleg is elérhető több olyan lehetőség a társasházak számára, amellyel az önkormányzat segítséget nyújt.

Forrás: https://metropol.hu/aktualis/weisz-gabor-miklos-baleset-erkely-dani-halalos-agyonutotte-582271/

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük