Nem létező lakásban is lehet élni, de már nem sokáig – folyamatosan vizsgálják felül Szeged lakcímnyilvántartását

Albérletet váltottunk, de amikor bejelentkeztünk volna az új lakásba, kiderült: kétféleképpen szerepel a lakcímnyilvántartásban a ház, amelyben lakást béreltünk. A második verzió szerint ez a lakás nem létezik. Hazajöttünk, körülnéztünk, csodálkoztunk, aztán kérdeztünk.

Nemrég költöztünk, intéztük volna a lakcímbejelentést, amikor meglepő problémával szembesültünk a kormányhivatalban. Kiderült, hogy a ház, amelyben lakást bérelünk, kétféleképpen szerepel a lakcím-nyilvántartásban. Az egyik szerint nem tartozik a házhoz B épület, a másik szerint nem létezik az a lakás, amelyikbe költöztünk, amin őszintén meglepődtünk. Az önkormányzat Általános Igazgatási Irodájához irányítottak, és közben kiderült: az ismeretségi körben is többen futottak bele hasonló hibákba parkolóbérlet kiváltásánál, hitelkérelemnél. Volt, ahol az egész társasház egyetlen lakásként szerepelt a nyilvántartásban.

Korábban nehezebben derültek ki a hibák

Gyakran előfordul hasonló eset? – tettük fel a kérdést az Általános Igazgatási Irodának, és arra is kíváncsiak voltunk, miből eredhetnek a hibák a lakcím-nyilvántartásban. Elírás, átalakítás bejelentésének elmulasztása a lakókrészéről, telkek megosztása, hibák a társasházzá alakulás körül?

Sajnos gyakran előfordul, hogy nem egyezik a központi személyiadat- és lakcímnyilvántartásbanszereplő cím a tulajdoni lapon olvasható adatokkal, tudtuk meg a polgármesteri hivatal válaszából. Korábban ezek a hibák jóval nehezebben derülhettek ki.

2014. december 31-ig az Okmányirodának a lakcím bejelentésekor nem kellett semmilyen, az ingatlan címét igazoló dokumentumot kérnie. A rózsaszín lakcímbejelentő lapra írt címet rögzítette az Okmányiroda, és bejelentkeztette a polgárt a kért címre.

Sok esetben „a lakcímet bejelentő polgár által nem voltak ismertek az adott ingatlant/lakást pontosan azonosító, megkülönböztetésre alkalmas címelemek”. Például az, hogy ha egynél több épület áll az ingatlanon, épületjelölést is szükséges használni – innen eredhet a mi esetünkben a B épület hiánya az egyik címváltozaton. Vagy arról nem tudott a bejelentő, hogy a társasházi alapító okiratban milyen épület, lépcsőház, szint, ajtó jelölések szerepelnek.Korábbi cikkünkben felhoztak egy példát, amikor a lakó azért írt első emeletet földszint helyett, mert fel kellett mennie a lakásig pár lépcsőn. Sok esetben pedig azért nem szerepel az adott lakás címe a Központi személyiadat- és lakcímnyilvántartásban, mert a korábbi tulajdonosok egyike sem tett lakcímbejelentést a lakás címére.

Munkacsoport dogozik a felülvizsgálaton

2015. január 1-jétől egy új jogszabály alapján országos egységes és közhiteles központi címregisztert (KCR) hoztak létre. Ebbe a rendszerbe töltik fel az önkormányzatok a címadatokat, a KCR munkatársai pedig legvégül rávezetik a tulajdoni lapra a valós házszámot – írtuk meg korábbi cikkünkben.

A hibákról egyébként nem csak lakossági bejelentések nyomán szereznek tudomást. 2014. szeptember elsején elindult a Szeged közigazgatási területén lévő ingatlanok Központi személyiadat- és lakcímnyilvántartásban, valamint tulajdoni lapon szereplő címének felülvizsgálata.

Ez a munka tényleg azt jelenti, hogy megvizsgálják az összes, közel 100 ezer címet, amely Szeged közigazgatási területéhez tartozik: helyes, valódi-e. A város vezetése az Igazgatási és Építési Irodán munkacsoportot hozott létre, amely csak ezzel a szakterülettel foglalkozik.

A munkában elsőbbséget élveznek a lakosság kérelmei, amelyeket címigazolás, telekalakítás, társasház alapítás és egyebek kapcsán nyújtanak be – és amelyek egyben a címek felülvizsgálatát is jelentik.

Így tudja beadni a kérelmet!

„A 2015. január 1-jén hatályba lépett 345/2014.(XII.23.)Korm. rendelet értelmében 2015. január 1. napjától címképző szerv a Szeged város közigazgatási területén lévő ingatlanok vonatkozásában Szeged Megyei Jogú Város Címzetes Főjegyzője” – áll a hivatal válaszában: korábbi cikkükben ezzel a témával is részletesen foglalkoztunk. Ha probléma merül fel az ingatlan címével kapcsolatban, a kérelmet a cím felülvizsgálatára a Polgármesteri Hivatal 6720 Szeged, Széchenyi tér 11. sz. alatti földszinti ügyfélszolgálatán lehet benyújtani. Kérelmet ez irányban beadhat az ingatlan tulajdonosa, haszonélvezője vagy ezek meghatalmazottja. Utóbbi esetben ne feledkezzünk el az írásos meghatalmazásról!

A kérelemhez mellékelni kell :
– az ingatlan bármikori, akár nem hiteles tulajdoni lapját vagy adásvételi szerződését (itt leírják, hogyan kérheti le interneten keresztül),
– társasház esetében a társasházi alapító okirat másolatát, továbbá a formanyomtatványon meg kell adni a közös képviselő nevét és telefonszámát,
– osztatlan közös tulajdon esetében a használati megosztási megállapodást (nem szükséges ügyvéd által készített dokumentum)
– újonnan felépült épület esetében a használatba vételi engedélyt, vagy hatósági bizonyítványt a használatba vétel tudomásul vételéről.

 

 

Forrás: http://m.delmagyar.hu/szeged_hirek/nem_letezo_lakasban_is_lehet_elni_de_mar_nem_sokaig_-_folyamatosan_vizsgaljak_felul_szeged_lakcimnyilvantartasat/2575232/

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük