Sokkal kevesebb társasház épül, mint a korábbi években – Ekkora volt a visszaesés

A második és harmadik negyedév biztatóbb számai után ismét csökkenés következett be a társasházi lakásépítések Aktivitás-Kezdés mutatójában. Az év egésze során végül nem érte el a 300 milliárd forintot a megkezdett társasházi kivitelezések értéke, ami 2022-höz képest 28, 2021-hez képest pedig 30 százalékos visszaesést jelentett, a 2017-2022 közötti időszakot nézve pedig egyedül a 2020-as Aktivitás-Kezdést előzte meg – derül ki az EBI Építésaktivitási Jelentésből.

Változatlan árakon nézve még a koronavírus járvány és az áfa-emelés sújtotta 2020-as évnél is gyengébbnek bizonyult a tavalyi,

UTOLJÁRA 2015-BEN VOLT ALACSONYABB A MEGKEZDETT TÁRSASHÁZI ÉPÍTKEZÉSEK ÉRTÉKE.

2022-höz képest a csökkenés változatlan árakon 38, 2021-hez képest pedig több, mint 50 százalékos volt.

Az idei év jelentős változásokat hozott a lakásvásárláshoz elérhető állami támogatások esetében is. Január 1-től csak a további gyermeket tervezők kaphatnak állami forrásokat (CSOK Plusz) az otthonvásárláshoz a városokban, a további gyermeket nem vállalók számára csak a kedvezményezett településeken a falusi CSOK jelenthet segítséget. Továbbra is elérhető maradt a babaváró hitel a gyermeket vállalók számára, bár szigorúbb szabályok mellett. A bevezetett CSOK Plusz újítása, hogy közvetlen vissza nem térítendő támogatási elemet nem tartalmaz a vásárlás időpontjában, jelentős összegű kedvezményes hitel igényelhető az új rendszerben. Vissza nem térítendő támogatáshoz a 2. és 3. gyermekek megszületésekor juthat hozzá a család, amikor a fennálló tartozás egy része elengedésre kerül.

Az új rendszer nem tesz különbséget a használt és az új lakások vásárlása között, vagyis eltűnt az új otthonok korábbi előnye, főként, hogy a CSOK Plusz esetében már az áfavisszaigénylés lehetőségével sem lehet élni új lakás vásárlásánál. Ugyanakkor pozitív, hogy az igényelhető összegek olyan jelentősen megemelkedtek, hogy a magasabb árú új otthonok esetében is komoly segítséget jelenthetnek.

Az idei évre pozitív, hogy a piaci hitelek kamata a tavaly év elejéhez képest jelentősen csökkent, és a mérséklődés várhatóan tovább folytatódik majd, így a kereslet is javulhat az újlakáspiacon, ami javíthatja a fejlesztők kilátásait is, így a tavalyinál több projekt indítására ösztönözheti őket.

2023-BAN JELENTŐS MENNYISÉGBEN FEJEZŐDTEK BE TÁRSASHÁZI LAKÁSPROJEKTEK, AZ AKTIVITÁS-BEFEJEZÉS MUTATÓ ÉRTÉKE MEGHALADTA A 350 MILLIÁRD FORINTOT,

ami közel 28 százalékos növekedést jelentett 2022-höz képest, és 23 százalékkal haladta meg a 2021-es szintet, az idei évre pedig egyelőre szintén magas számok várhatók.

Bár továbbra is a legnagyobb arányban Budapesten indultak el társasházi lakásépítések, a főváros részesedése némileg csökkent az Aktivitás-Kezdésből 2023-ban 2022-höz képest. Közép-Magyarországon összesen a kivitelezések körülbelül 60 százaléka kezdődött el, Kelet-Magyarországon kicsit, több, mint 15 százaléka, míg Nyugat-Magyarország részesedése valamivel 24 százalék felett alakult.

Forrás: https://www.portfolio.hu/ingatlan/20240226/sokkal-kevesebb-tarsashaz-epul-mint-a-korabbi-evekben-ekkora-volt-a-visszaeses-670887

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük