Két első helyet hozott el Csongrád megye Az év homlokzata versenyen – Megosztó lett a győztes szegedi társasház

Csongrád megye – Öt kategóriából két első helyet is nyert Csongrád megye Az év homlokzata 2018 pályázaton. A középületekből a zsűri Ópusztaszer gyógynövényházát, a társasházak közül a Bertalan híd szegedi lábánál található modern épületet hozta ki győztesnek. Az utóbbi nagyon megosztja olvasóinkat.

Kilencedszer írta ki építészek és kivitelezők számára az alapító és fő támogató Baumit Az év homlokzata pályázatot.

Nemrégiben volt a díjátadó, ahol öt kategóriában – családi ház, társasház, középület, energetikai felújítás és műemlék – hirdettek eredményt. A pályázatra 286 nevezés érkezett: családi ház kategóriában 77, társasházban 65, középületben 32, energetikai felújításban 77, műemlék kategóriában 35. A kategória nyerteseit 1-1 millió forinttal jutalmazták.

– Az év homlokzata abban különbözik a többi építészeti pályázattól, hogy díjazza a kiemelkedő minőséget a tervező és a kivitelező munkájában is – mondta Illy Gábor, a Baumit ügyvezetője, hozzátéve, ezzel igazságos és szükséges egyensúlyba kerül a művészi-mérnöki teljesítmény a technológiai és a kézműves tudással.

Szeged Az év homlokzata Árbóc utca
képen:
Fotó: Török János

A társasház kategóriában a zsűri a Plusz Építő Kft. szegedi, Árboc utcai lakó- és üzletházat választotta ki Az év homlokzata pályázat győztesének. A Török Csongor tervezte 20 lakásos épületet a Felső Tisza-parton, a Bertalan híd lábánál, foghíj saroktelken húzták fel.

A városközponthoz közeli és tiszai panorámás telekre épültek az otthonok, a 38–105 négyzetméteres lakások teraszairól jól látszik a Tisza, a legfelső emelet penthouse lakásaiból pazar a kilátás. A látvány mellett fontos volt az épület energiatakarékos kialakítása is.

– A kiváló terv jó kivitelezőre talált, értették egymást, a feladatot, félszavakból, mint a testvérek – fogalmazott az egyik zsűritag, és nem tévedett: az építész Török Csongor és a kivitelező cég ügyvezetője, Török Attila testvérek. Olvasóinkat erősen megosztotta a díjazott társasház, keretes írásunk kommentjeivel a tervezőt is szembesítettük.

– Az építészet már csak ilyen, valakinek tetszik a mű, valakinek nem, én inkább a szakmai zsűri és az építészkollégák véleményeit és intelmeit fogadom el és meg

– reagált Török Csongor.

A középület kategóriában az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark gyógynövényháza lett a győztes, ezzel a homlokzati vakolatrendszer kivitelezője, a Bezso Bau Kft. pályázott. A terveket a szegedi Tér és Forma Építész Iroda készítette Sipos György és Zákányi Ildikó közreműködésével – a generálkivitelező a HungaroSun Kft. volt.

A műemléki védettséget élvező Szer Monostor romjain épült fel a 230 négyzetméteres gyógynövényház.

Az építész a táj jellegére utaló tapasztott, „rücskös” vakolt felületet tervezett a hófehér homlokzatra, amelyet mogyoróvesszőből font, fakeretes betétek tagolnak.

Utóbbiak különlegessége, hogy a beltérben üvegfelület van mögöttük, így sejtelmesen áttetsző fény önti el a belső teret. A zsűri értékelte, hogy az emlékpark fejlesztési elképzeléséhez igazodva valósult meg a környezetbe simuló épület.

Az év homlokzata 2018 pályázat zsűrije 15 épületet jelölt különdíjra, ebből az egyiket, az energetikai fejújítás kategóriában a szegedi Építő utcai óvoda nyerte. Itt kivitelezőként a Bodrogi Bau Kft., építészként a 3D Kreátor dolgozott.

Vélemények a Tisza-parti épületről

Az eredményhirdetésről szóló rövid hírünkre meglepően sok komment érkezett. „A gyerek az oviban különbet rajzol! Szörnyű, hogy mivé lett az építészet, a második világháborútól kezdve nem sokat ér az egész.” „Ritka csúnya ház, az egész környék képét tönkreteszi, tipikusan olyan, amit néhány évtized múlva bontani fognak.” „Messziről mint egy könyvtár vagy egy hajó, de nincs orr-része!” „Nem rossz, valóban egy hajóra emlékeztet, nekem is tetszik. Csatahajónak nevezem, mert úgy is néz ki, mint egy hadihajó parancsnoki felépítménye.” „Bátor, de azért jó!” „Mint egy régi pártház vagy bunker – hol az ablak, mikor süt be a nap?” „Fut a szekér, és így kap is Szeged egy sor, az épített környezettől idegen épületet, persze nézni kell a későbbi gazdaságos üzemeltetés, fenntartás szempontjait is.

 

 

Forrás: http://m.delmagyar.hu/szeged_hirek/ket_elso_helyet_hozott_el_csongrad_megye_az_ev_homlokzata_versenyen_-_megoszto_lett_a_gyoztes_szegedi_tarsashaz/2580061/?fbclid=IwAR2kwL6EhIcspw-DmhBrIr5BZSzuPTsbmb82BGsYKT4qw34T-50zF0oKhhc

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük