Gyerekbarát nappali

Nem kicsi kihívás gyerekbarát otthont létrehozni. Figyelembe kell venni a család igényeit, a napirendjét, szokásait, létszámát.

Hogyan, milyen módon tudjuk biztonságossá tenni nappalinkat, otthonunkat egészen kicsi és nagyobbacska gyerekekkel? Most erről lesz szó.

1. Legyen nyitott a tér, hogy átlátható legyen.

2. Könnyen tisztán tartható legyen. Figyeljünk oda, hogy elérjük a bútorok alatti területet, mert ha nem a partvis, vagy a porszívó csöve, akkor a gyerek fog kitakarítani.

3. Jó, ha van közvetlen kapcsolat a nappali és a kert között. Ezzel megteremthetjük annak a lehetőségét, hogy a gyerek minden további nélkül könnyen elérhesse a kertet, ezzel pedig csökken a tv nézés, számítógépezés.

4. Attól , hogy gyerekek is élnek a lakásban, nem szükséges sötét színű textileket használni az otthonunkban arra gondolva, hogy azon nem látszódnak a kis kéznyomok, apró foltok. Nyugodtan választhatunk a semleges színek közül is. Ma már bőven lehet olyan bútorhuzatokat kapni, amik lecipzározhatók, és moshatók. Sőt, a fehér huzatot fehéríteni is lehet.

5. Miért ne használhatnánk kültéri szőnyeget, beltéri helyett? Könnyen tisztíthatók, természetes szálú rost szőnyegek ezek pl,. tengerifű, juta. A másik véglet, ha gyönyörű mintás szőnyeget választunk, amin nem látszódnak a foltok tisztításig. Vagy esetleg nagyon jó megoldás kisgyerekes otthonba a szőnyegcsempe használata.

6. Legyen lehetőség szerint tartós,  és időtálló minden bútor. Nem kellenek a nagycsaládos otthonba a légies, könnyed bútorok, kiegészítők, mert balesetveszélyesek, törékenyek lehetnek. Sarkos asztalkák helyett válasszunk kör vagy ovális, lekerekített sarkút. Ne legyenek a kisgyereknek érdekes, hívogató terítők, elérhető növények, könyvek, műszaki dolgok, értékes régiségek, mert biztosan meg szeretné tapasztalni milyen ha meghúzza, ha megrágja, ha megkóstolja.

7. Nagyon otthonosak a puha felületek, kényelmes kanapék, sok díszpárna, amelyek a padlóra is helyezhetők.

8. Tegyük lehetővé, hogy aki akar, az elvonulhasson szobán belül: pl. ablakzug berendezése a helyiség fókuszpontja is lehet.

9. Több mobil kisbútor – pl. puff – lehetővé teszi, hogy mindenki elférjen, ha vendégsereg érkezik.

10. Legyen sok tárolásra alkalmas hely: a fonott kosarak, textil tárolók a kicsiknek is lehetővé teszik, hogy elpakolják játékaikat. Azokat a dolgokat, amiket sajnálnánk, ha gyermekünk kezébe kerülnének, helyezzük szekrény mélyére, ajtók mögé.

11. Sokan nem díszítenek a nappaliban addig, míg a gyerek kicsi, hiszen összefogdossa, eltöri, elszakítja. Én azt mondom, díszítsetek együtt, készítsétek el együtt a dekorációt! A saját alkotásra a gyerekek is jobban odafigyelnek, jobban megbecsülik.

12. Falfestéskor is érdemes odafigyelni, hogy lemosható legyen, főleg azokon a területeken, ahol közlekedési útvonalak vannak.

13. Nagyon szerencsések vagyunk, ha van kandallónk. Kisgyerek szempontjából viszont állandó készenlétet igényel. Kerítsük el, tanítsuk meg neki, hogy ha megérinti, az neki fájhat. Meg fogja tanulni.

14. És végül, de nem utolsósorban. Üljünk le a földre a gyerek szemmagasságába és nézzünk körbe onnan ismét. Mit látunk? Konnektorokat, kábeleket, nehéz gyertyatartót, kosarat kedvenc lapjainkkal, kutya edényét, növényeket?…. Mind-mind potenciális veszélyforrás. A lényeg, hogy legyünk mindig résen, gondoljuk végig, mit tenne ő, ha elindulhatna négykézláb, vagy kétlábon botladozva. Mibe tudna belekapaszkodni, mit tud megrágni, megérinteni, belenyúlni. És még egy fontos dolog. Ha már túl vagyunk a berendezkedésen, gyerekbarát minden, és azt halljuk, hogy nem hallunk semmit, legyen ez is nagyon gyanús. Biztosan rosszat csinál.

gyerekbaratnappali

gyerekbaratnappali1

gyerekbaratnappali3

gyerekbaratnappali2

gyerekbaratnappali4

gyerekbaratnappali5

gyerekbaratnappali6

gyerekbaratnappali7forrás : http://dettydesign.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük