Nem épülhet meg az új közút Kőszegen, két társasház marad használható utca nélkül

A Dr. Ambró Gyula utca leágazása még a város távlati terveiben sem szerepel, a helyzet pedig több szempontból is meglehetősen bonyolult.

„…ez a magánút a város rendezési tervében nem szerepel, és az árok, illetve a házak közötti távolság szűkössége miatt hosszabb távon sincs lehetőség arra, hogy itt bármilyen előírásnak megfelelő közforgalmú út épüljön.” – írta levelében Básthy Béla, Kőszeg polgármestere.

A polgármester hozzátette, a társasházak megközelítését szolgáló behajtó sáv „csak nagy jóindulattal nevezhető útnak”, és csak egy része fekszik a társasházakat építtető beruházó magántulajdonú telkén, jelentős részben átlóg a Magyar Állam tulajdonában lévő, és a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság által kezelt Tamási-árok néven ismert csapadékvíz-elvezető árok területére.

Mindez azt jelenti, hogy

a két társasház lakásait jóhiszeműen megvásároló lakók hiába várnak arra, hogy jó minőségű, vagy legalább használható úton közelíthessék meg lakásaikat.

Az ügyről augusztus elején írtunk először , amikor az egyik lakó megkereste lapunkat. A Rohonci utcából leágazó út valóban az árok mellett halad, itt épített fel két, összesen tíz lakásból álló társasházat egy vállalkozó.

A lakók aztán azzal szembesültek, hogy nincs kiépítve a házakhoz az utca, és hogy a meglévő magánút sem tartozik az önkormányzathoz.

Szombathelyen együttműködéssel és pénzzel sikerült megoldani az ügyeket

Szombathelyen is írtunk már hasonló esetekről, legutóbb a Zanati Fűvészkertről és a Parkerdő lakóparkról.

Mindkét lakóterületen ugyanaz volt a probléma, mint most Kőszegen. A vállalkozó megépítette a lakóházakat, az utcákat, a lakók megvették a lakásokat, beköltöztek. Aztán szembesültek azzal, hogy szűkek az utcák, nem szabályos az útalap, az útburkolat.

Szombathelyen a lakók és az önkormányzat együttműködése vezetett a megoldáshoz, a Parkerdő lakóparknál például a lakóknak ki kell javítaniuk az utcák, járdák hibáit. Zanaton egy komplex terv született. Létre kellett hozni egy építőközösséget, majd az építőközösség felújította az utakat, aminek költségeibe már az önkormányzat is beszállt.

Aztán az önkormányzat átvette az utcákat a saját tulajdonába, és azóta a város tartja karban azokat.

Kőszegen bonyolultabb a helyzet

A polgármester válaszából kiderül, hogy Kőszegen ennél bonyolultabb a helyzet, hiszen az út területének két tulajdonosa van, ezek közül az egyik az állam, ráadásul a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság kezelésében van, mint árok.

Az érvényes jogszabályok szerint a vízfolyás, árok területe nem birtokolható el semmilyen módon, azaz nem lehet megvásárolni, forgalomképtelen területnek számít. Így hiába a lakók kezdeményezése , miszerint részt vállalnának az utca felújításában egy polgárjogi társaság keretein belül, és levélben kérték, hogy az így felújított utcát vegye át tulajdonba az önkormányzat. Ez a kezdeményezés így biztosan nem vezet sikerre.

A lakóknak így másik megoldást kell keresniük. A legegyszerűbb az lenne, ha a Dr. Ambró Gyula utca felől építenének ki bekötőutat. De ezt nehezíti, hogy az utcában magánkézben vannak az ingatlanok, és több ingatlantulajdonossal is meg kellene egyezniük, és meg kellene vásárolni tőlük az ingatlanjuk egy részét, hogy ott utat építsenek ki.

Ráadásul ezt az utat később át kellene adni önkormányzati tulajdonba, és ebben az utcában közelíthetnék meg a társasházak lakói a lakásaikat. És ebben az utcában járnának például a kukásautók is. Szóval, nem egyszerű a történet, és messze van még a megoldás. De az ügyre még biztosan visszatérünk.

A Szőlőskert utca lakói saját maguk ajánlottak fel pénzt a felújításra

Közel két hete írtunk Kőszeg egy másik utcájáról, a Szőlőskert utcáról. Az utca rossz állapotban van, nincs vízelvezetés, és így a csapadékvíz a házak udvarába folyik be. Olvasónk azt írta, ígéretet kapott az önkormányzattól, hogy hamarosan felújítják az utcát, de úgy tudja, a lakóknak is be kell majd szállniuk pénzzel. Mint írta, nem érti, miért akarnak pénzt a lakóktól a felújításhoz.

Básthy Béla polgármester levelében azt írta, a Szőlőskert utca a 2000-es évek elejéig a történelmi belvároshoz legközelebbi beépítetlen terület volt. Miután lakóterületté nyilvánították, a területen kifejezetten nagy értékű ingatlanok épültek, a beruházók azonban nem építették meg az utat, abban bízva, hogy az önkormányzat teszi ezt meg.

A polgármester hangsúlyozta, a lakóknak azzal kellett szembesülniük, hogy az önkormányzat a rendezési tervben ugyan szereplő, de átmenő forgalmat nem bonyolító utcát csak a nagyobb forgalmú és több lakost kiszolgáló utcák után tudja felújítani, ami így hosszabb távon sem tervezhető előre.

A lakók azonban jelezték, hogy ha az önkormányzat rövid időn belül megkezdi a felújítást, akkor nagyobb összeggel járulnak hozzá a felújítás költségeihez. A polgármester a levélben leszögezte, a lakók ajánlották fel, hogy pénzt adnak a felújításhoz, nem az önkormányzat kérte ezt tőlük.

A polgármester kérte, hogy levelét változtatás nélkül közöljük:

Forrás: https://www.nyugat.hu/cikk/koszeg_maganut_felujitas_valaz_onkormanyzat

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük