Még Pokorni Zoltán polgármestersége idején kezdeményezte a kerületi önkormányzat egy 140 négyzetméteres svábhegyi földdarab kisajátítását a fővárosi kormányhivatalnál, írja a 24.hu.
Az előző kerületvezetés közérdekre hivatkozva indította el az eljárást, melynek lényege, hogy Kóka János a telkét ketté tudja osztani, a szomszédos társasház kárára. Bár éveken át ez nem sikerült, végül a Sára Botond vezette kormányhivatal segítséget nyújtott, így az önkormányzatnak folyósítania kellett az Alkony úti társasház lakóinak a telkük megcsonkításáért megítélt kárpótlási összeget.
A földdarab önkormányzati tulajdonba vétele lehetővé teszi, hogy a társasház szomszédja, Kóka János egy második gépkocsibejáratot nyisson a telkén. A volt gazdasági miniszter és SZDSZ-elnök a 2000-es évek közepén a Normafa úton épített magának egy többszintes villát, és azóta próbált az erdővel borított telek alsó végén, az Alkony úton is kaput nyitni, csakhogy a társasház lakói ebbe nem akartak belemenni. Pokorni Zoltánék viszont kisegítették Kókát.
Kóka telke gépkocsival csak a Normafa útról megközelíthető, oldalról egy önkormányzati tulajdonú út/lépcső határolja, az Alkony út, amely a Normafa utat és a Gereben utcát köti össze. Az Alkony út közterület, de egy szakaszon magánterületen megy keresztül, az Alkony út 26. sz. alatti társasházhoz tartozó telken. Így Kóka János, illetve cége telkét közterületről alulról csak gyalogosan, az Alkony út lépcsőjén keresztül lehet megközelíteni.
Kóka János úgy döntött, hogy a telkét kettéosztva az általa nem használandó területet külön ingatlanként bejegyezteti, így az egyik telek, amin jelenleg a családi háza áll, marad az otthona, a másik telket pedig külön hasznosítja. A telekalakításra azzal a kikötéssel kapott engedélyt a XII. kerületi Építésigazgatási Irodától, hogy a megosztást követő egy éven belül az újonnan létesülő telekhez vezető közterületet az ingatlanhoz történő behajtás céljából gépjármű közlekedésre alkalmassá teszi. Az építési iroda azt is megállapította, hogy az Alkony út terepviszonyai ezt megengedik, de mivel a kialakítandó gépkocsibehajtó kialakításában magánterület is érintett, ez csak abban az esetben lehetséges, ha az érintett felek között erre megfelelő megállapodás születik, írta a botrányos ügyről az MKKP.
Évekig ment a per, a bíróság a társasháznak adott igazat. Az első per jogerős ítélete 2008-ban megállapította, hogy a telek kettéosztására nem adhatott volna engedélyt dr. Gottfried-Tusor Gabriella kerületi jegyző, így azt a bíróság hatályon kívül helyezte. A jegyző határozatait a másodfokú hatóság is többször megsemmisítette.
A második per során, 2011-ben a kormányhivatal átnézte a korábbi határozatokat, és úgy döntött, hogy helyben hagyja a jegyző határozatát, amiről a bíróság már kimondta, hogy nem felel meg a jogszabályoknak. Gyakorlatilag megismétlődött az első per, a 2013-ban hozott ítélet megállapította, hogy jogsértően járt el a kormányhivatal.
A korábbi városvezetés nem adta fel, mindent megpróbált, hogy Kóka János a telkét végre ketté tudja osztani, lehetőleg közpénzből és a szomszéd tulajdonának kárára, írja Kovács Gergely. Kovácsnak hivatalba lépése után már nem maradt ideje arra, hogy beavatkozzon: a fővárosi kormányhivatal döntése nyomán a Hegyvidéki Önkormányzat végül több mint 20 millió forintot fizetett a rövidke útszakasz kisajátításáért. Kóka János pedig néhány napon belül az eljárás összes költségét megtérítette az önkormányzatnak.
AZ MKKP oldalán jó sok kerületi botrányos ügyről olvashattok.
Forrás: https://12.kerulet.ittlakunk.hu/helyi-politika/250105/botrany-svabhegyen-megcsonkitotta-korabbi-varosvezetes-tarsashaz-telket-hogy