A szelektív hulladékgyűjtés fejben kezdődik

Mint minden más, ez is fejben kezdődik. Ha elhatározzuk, hogy: takarékosan bánunk Földünk véges nyersanyag- és energiakészleteivel, és nem terheljük a lerakókat és így a környezetünket olyan anyagokkal, amik hasznosíthatók, akkor nemcsak saját, hanem gyermekeink környezetét is élhetőbbé, tisztábbá tesszük. Sőt – akár középtávon – anyagilag is jobban járhatunk. Ha az elhatá­rozás megvan, már csak „néhány” szabályt kell betartanunk.

1. lépés: képzeljük magunk elé, hogy egy év alatt, mi minden kerül a szemetesbe, vagy lomtalanítás során az utcára.

2. lépés: gondoljuk át, hogy van-e köztük olyan, ami más számára még használható: ruhák, elektronikai készülékek, használati tárgyak (pl. konyhai eszközök). Ezeket bátran ajánljuk fel segélyszervezeteknek, akik örömmel fogadnak minden felajánlást.

3. lépés: ha valamit termékként már nem lehet használni, esetleg anyagában még hasznosítható. Ezek a háztartásokban legnagyobb mennyiségben keletkező csomagolási és biológiailag lebomló hulladékok. A csomagolási hulladékok szelektív gyűjtése a leginkább megoldott a házakhoz kihelyezett színes kukákkal, ahol a papír-, műanyag- és fémhulladékokat, valamint a tejes, gyümölcsleves többrétegű kartondobozokat (italos karton) elhelyezhetjük. A zöldhulladékokat családi házunk kertjében, akár saját magunk is komposztálhatjuk, vagy élhetünk az egyre több településen elérhető zöldhulladék gyűjtés lehetőségével.

4. lépés: a háztartási hulladékok között még mindig maradhatnak olyan anyagok, amelyek különleges odafigyelést igényelnek, ezek az elektromos és az elektronikai hulladékok, lejárt szavatosságú gyógyszerek, elemek, akkumulátorok, gumiabroncs, fénycső, izzó, használt sütőzsiradék. Ezeket leginkább a hulladékudvarokban, vagy gyűjtőakciók keretében lehet környezettudatosan elhelyezni.

5. lépés: tájékozódjunk a helyi közszolgáltatónál, hogy melyik hulladékot hová lehet tenni, érdeklődjünk, hogy milyen lehetőségeink vannak a közelben.

6. lépés: mikor mindennek utánanéztünk, már csak a gyakorlati, következetes kivitelezés van hátra. Felhasználva a begyűjtött információkat szelektíven gyűjtsük a hulladékot.

Szelektíven gyűjtendő

Nem dobható a háztartási szemét közé!

Ha egy termék csomagolásán ilyen jelet találunk, akkor ne dobjuk a szemetesbe, és lomtalanításkor se tegyük ki az utcára! Elvihetjük hulladékudvarba, leadhatjuk visszavételi akciók alkalmával (pl. önkormányzatok által szervezett gyűjtőnapokon), illetve egyes áruházakban a kihelyezett gyűjtőbe. Ha vásárolunk elektronikai és elektromos gépet vagy akkumulátort, hasonló terméket a vásárlás helyén is átvesznek.

Tidyman

Eredetileg Nagy-Britanniából indult világhódító útjára 1955-ben, és egyszerűen arra hívja fel a figyelmet, hogy ne hajigáljuk szét a szemetet, hanem tegyük azt a megfelelő helyére. Ezáltal védjük a lakókörnyezetünk tisztaságát, és nem leszünk antiszociálisak – legalábbis a szemetet tekintve.

Ökocímke

Magyarországon a termékek és szolgáltatások környezetbarát jellegét tanúsító jel az Országos Szabadalmi Hivatalnál bejegyzett védjegy. A Környezetbarát Termék Nonprofit Kft. állami szervezet feladata a magyar Környezetbarát Termék védjegy, és az európai Ökocímke rendszer hazai működtetése. Vagyis a tanúsító címke nyilvános pályázattal az önkéntesen jelentkező hazai és külföldi gyártók, szolgáltatók és forgalmazók részére ítélhető oda. A címke jelenléte a vásárlónak minőségi árut, minőségi szolgáltatást garantál, és jelzi, hogy a termékek előállítása környezetkímélő módon történt, valamint egészséges termékhez, szolgáltatáshoz jut a fogyasztó.

Zöld Pont

Az Európai Unió országaiban a termékek gyártóinak, forgalmazóinak gondoskodniuk kell az általuk kibocsátott csomagolásból származó hulladék megfelelő hasznosításáról. A Zöld Pont jelölés nem arra utal, hogy az adott termék környezetbarát vagy újrahasznosított anyagból készült, hanem azt jelenti, hogy a gyártó, illetve forgalmazó csatlakozott egy hulladékgazdálkodási koordináló szervezethez, (amelyik garantálja számára, hogy a termékből keletkező hulladék kezelése a jogszabályoknak megfelel).

Forrás: ezermester.hu

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük