Jönnek a gigabírságok: ráfázhat, akinek családi háza, lakása van

Ha sokára is, de a hideg mellett végül a hóesés is beköszöntött az országban. Az időjárás pedig egyáltalán nem kímélte a lakosságot és rögtön a legrosszabb, fagyott eső, ónos eső párosítással kezdődött a mai nap. Ez pedig azt is jelenti, hogy a lakás-, és családi ház tulajoknak fel kell készülniük, ugyanis a jegessé és havassá vált járdák csúszásmentesítéséről bizony nekik kell gondoskodniuk.

Bár már január közepén járunk, a csontig hatoló hideg és a hó majdhogy nem teljesen elkerülte az országot. Most azonban úgy tűnik, az időjárás elhozza nekünk az igazi telet. A mai napon ugyanis már jócskán mínuszba ragadt a hőmérő higanyszála, ráadásul a fagyos és ónos eső miatt könnyen csúszóssá váltak a járdák. Ezek csúszásmentesítéséről pedig a lakás, illetve háztulajdonosoknak kell gondoskodniuk.

Az Időkép előrejelzései szerint ráadásul a kismértékű hétvégi enyhülést követően jövő héten ismételten kemény mínuszokra lehet majd számítani. Úgyhogy nem árt már most felkészülni, és képbe kerülni a hó/jég eltakarítási munkálatok kötelezettségeivel annak, aki nem akar súlyos bírságot a nyakába.

A sót inkább csak a levesbe

Nem árt tudni, hogy akár ötvenezer forintra is bírságolható az, aki a háza előtti csúszásmentesítést sóval végzi el (a Fás növények védelméről szóló rendelet szerint csak ott tilos sózni, ahol fás növények vannak). A tiltás nem véletlenül született;

a só ugyanis súlyosan károsítja környezetünket. Arról már nem is beszélve, hogy a só tönkreteszi a cipőt, károsítja az autók gumiját, alvázát, a kerékpárgumit, idővel „felzabálja” az aszfaltot, a betont, és nem tesz jót a kutyák-macskák mancsának sem.

A ház körüli csúszásmentesítésre a sózásnál sokkal jobb megoldást jelentenek az alternatív csúszásmentesítő anyagok és egyéb megoldások. A célnak megfelel a homok, a sóder, a természetesen lebomló faforgács vagy fahamu, a nádfonat és a több nemzeti parkban is sikeresen alkalmazott gránitkő-zúzalék.

De ki takarít?

A helyi közutak és közterületek fenntartása ugyan az önkormányzatok feladata, azonban a legtöbb helyen az önkormányzat előírhatja – és a legtöbb helyen elő is írja -, hogy az adott településen, vagy kerületben ingatlantulajdonnal rendelkező személyek kötelesek eltakarítani a havat az ingatlan előtti járdaszakaszról, illetve kötelesek azt csúszásmentes állapotban tartani.

A hótakarításról, és a biztonságos gyalogos forgalom biztosításáról tehát a legtöbb esetben a tulajdonosnak kell gondoskodnia!

Sőt, az előírás természetesen a tulajdonosok jogi felelősségét is magával vonja. Tehát abban az esetben, ha valaki az ingatlanunk előtti, veszélyessé vált járdán a „nyakát szegi”, akkor kötelesek vagyunk az „okozott” kárt megtéríteni. Arról nem is beszélve, hogy bizonyos esetekben akár gondatlanságból elkövetett bűncselekmény miatt is felelősségre vonhatnak.

Persze… majd a közös képviselő!

Egy családi ház esetében teljesen egyértelmű, hogy kinek a kötelessége a hó-, és jéghelyzetről gondoskodni, egy társasháznál azonban már sokan nincsenek tisztában ezzel. Pedig a helyzet egyszerű. Mivel a tulajdonos kötelezettsége a csúszásmentesítés, így

egy társasház albetéteseit ugyanaz a felelősség terheli, mint egy családi ház tulajdonosát. Éppen ezért tévhit, hogy a közös képviselő feladata a hó eltakarítása, s a járdák biztonságossá tétele.

A társasházakról szóló törvény tartalmazza a közös képviselő működésével és a feladataival kapcsolatos rendelkezéseket. Ezek elsősorban – a teljesség igénye nélkül – a társasház képviseletére, illetve a közös költséggel kapcsolatos ügymenetre terjednek ki, és nincs benne előírva a hó eltakarítása és a csúszásmentesítés.

Természetesen ez nem azt jelenti, hogy egy társasház lakóközösségének nincs joga megállapodni arról, hogy a téli munkálatokat a közös képviselő, vagy egy alvállalkozó végezze el helyettük. Érdemes azonban kiemelt figyelmet fordítani arra, hogy a szerződött féllel a törvényi előírásoknak teljes mértékben megfelelő alvállalkozói szerződés köttessen. Ennek hiányában ugyanis szintén előtérbe kerül a felelősség áthárítása, s végül az okozott kárt a lakókkal téríthetik meg.

 

 

Forrás: https://www.penzcentrum.hu/otthon/jonnek-a-gigabirsagok-rafazhat-akinek-csaladi-haza-lakasa-van.1063045.html

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük