Hővisszanyerős szellőztetéssel 20%-os energiamegtakarítás a társasházaknál

A fűtési költségek akár 20 százalékát is megtakaríthatják a társasházak és lakásszövetkezetek a hővisszanyerős, automata üzemű szellőztetéssel, ami a fűtési szezon beköszöntével ismét központi témává vált a lakóközösségekben.

Képtalálat a következőre: „hővisszanyerős szellőztető”

Szeptember 15-ével megkezdődött a 2016-os fűtési szezon, így a fogyasztók hamarosan ismét közvetlenül érzik majd pénztárcájukon az energia- és költséghatékony fűtés fontosságát. Bár hagyományosan a nyár jelenti a felújítások és építkezések főszezonját, idén sok lakóépületben csak augusztusban kezdtek hozzá a hetekig tartó szigetelési munkálatokba. Emellett az elmúlt hónapokban számos új társasház-beruházás indult el, Budapest mellett például Győrben és Sopronban is. A most épülő, és a már meglévő társasházakban is jelentős, akár 20 sz ázalékos energia- és költségmegtakarítás érhető el a modern légtechnikai rendszerek beépítésével téli fűtési, illetve a nyári hűtési szezonban – hívják fel a figyelmet a Házfórum szakértői.

„Mivel a Panelprogrammal és az önerőből megvalósított energetikai felújításoknál sem irányult eddig kellő figyelem a szellőztetés megoldására, a társasházakban és lakásszövetkezetekben mára égetővé vált ennek megoldása. Az új szigeteléssel hermetikusan lezárt épületekben ugyanis a frisslevegő-ellátással elkerülhető az egészségre, az épületszerkezetre és berendezésekre egyaránt veszélyes nedvesedés és penészesedés” – emelte ki Sárvári Marcell, a Házfórum vezető szakértője. Hozzátette: „a most épülő házaknál már látható az igény a korszerű légtechnik a alkalmazására, azonban e rendszerek előnyeit látva idővel vélhetőleg a meglévő épületekben is megindulhat ezek beszerelése”.

A gépi szellőztetéssel ugyanis a belső terek frisslevegő-ellátása mellett azok fűtése, illetve nyári hűtése is egyszerre megoldható, méghozzá költség- és energiahatékony módon. A korszerű, tökéletes légtömörséggel kiépített hővisszanyerős szellőztető rendszerek önmagukban is 20 százalékos megtakarítást tesznek lehetővé a fűtési és hűtési szezonban. A lakóközösségek így a közös és magántulajdonba tartozó épületrészekben egyaránt profitálhatnak egy ilyen rendszer előnyeiből, amelyek az újabb fejlesztéseknek köszönhetően további költségmegtakarítást is lehetővé tesznek a szakértők szerint.

„Ma már többféle hővisszanyerő technológia is alkalmazható: így keresztáramú és forgódobos berendezések is elérhetőek a piacon. Míg előbbiek működése pusztán a be- és kimenő levegő hőcseréjén alapszik, addig utóbbiak a helyiségek optimális nedvességtartalmat is képesek garantálni, ami a légúti betegségek megelőzésében játszik fontos szerepet. Emellett ma már lehetőség van a különféle megújuló energiaforrások használatára is a szellőzőmotorok működtetése és a levegő felmelegítése terén, ami további jelentős megtakarítást eredményezhet a felhasználóknak” – tette hozzá a légtechnikai szakértő.

A szakértők felhívják a figyelmet, hogy a vonatkozó jogszabályok értelmében 2021-től minden új építésű épület esetén kötelező lesz a gépi szellőztetés beépítése. Mivel ezek a légtechnikai berendezések komplex rendszert alkotnak, egyelőre leginkább az újépítésű épületek tervezésénél jelentenek könnyen elérhető megoldást. Ugyanakkor teljes körű épületenergetikai korszerűsítés esetén meglévő épületekben is alkalmazható a technológia.

Forrás: alternativenergia.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük