Hogyan oldjuk meg a takarítás gondját egy társasházban?

A házirend magába foglalja a társasház tisztában tartására vonatkozó olyan előírásokat, hogy például milyen gyakran kell felseperni, felmosni, a közös tulajdonban lévő ajtók, ablakok, korlátok szennyeződését milyen időközönként kell eltávolítani. Miután ez megvan, a lakóközösség dolga megszavazni azt, hogy mindezekért a tevékenységekért ki legyen a felelős.

Választhatjátok megoldásként egy külső ember bevonását, aki az általatok meghatározott időben megjelenik és elvégzi a rábízott feladatokat. Ez egy kényelmes, ugyanakkor nem feltétlenül a legjobb megoldás. Nehéz olyan embert találni, aki rendesen, becsületesen végzi a dolgát. Ha mégis sikerül ilyet találni,igyekezzetek megbecsülni őt és a munkáját.

A minap hallottam egy olyan esetről, hogy egy rendkívül ügyes takarítóhölgyet kiutált egy befolyásos lakó, csupán azért, mert egy adott napon – egy családi tragédia miatt – nem tudott megjelenni a munkahelyén. Éppen akkor, amikor ez a bizonyos  lakó “fontos” vendégeket várt és a lépcsőház “vállalhatatlan” állapotban volt.

Te mit gondolsz, kinek volt igaza? Írd meg kommentben vagy küldj nekünk levelet, illetve facebookon is várunk!

Az ilyen esetek elkerülése végett, érdemes mindkét fél elvárásait, kéréseit, óhajait, sóhajait már a kezdetek kezdetén tisztázni. 

Ez közhelynek tűnik, de igenis nagyon-nagyon fontos és mindennek az alapja, hidd el! Sokan nem veszik komolyan, mert „majd lesz valahogy” és nem fektetnek le egyértelmű szabályokat, szankciókat, pedig ebben az esetben is rém egyszerű, például legyen helyettesítő takarító az ilyen esetekre (igen, több pénz, tehát ezt nektek, a háznak kell vállalni – de valamit valamiért).

Érdekelnek a lakóközösséggel kapcsolatos sztorik, hírek vagy egyszerűen csak a tanácsok? Akkor a házmestermedve a TE embered medvéd. Lájkold és nem maradsz le róla!

Ki takarítson a társasházban?

Ha nem szeretnétek a közös költséget még a takarítás díjával is megterhelni,készíthettek magatoknak takarítási rendet is, akár a ház egészére, akár emeletenként beosztva (előző sokaknak vállalhatatlan lehet, utóbbihoz nagyobb szervezés szükségeltetik). Ez spórolós ugyan, de lehet, hogy több – pénzben nem mérhető – problémához, vitához vezet, ráadásul a „fogat húzva” takarítás soha nem lesz tökéletes, szóval van, ahol ez totál zsákutca.

Ha viszont többen vannak, akik szívesen elvállalják és örömmel dolgoznak annak tudatában, hogy így kevesebb a közös költség, akkor van esély a békés tisztaságra és mindenképpen megéri!

Ha nálatok így működik jelezz vissza, nagyon örülnénk a jó példának, és szívesen vesszük a sztorikat, hogyan működik ez a gyakorlatban. Köszi!  😉

Cetlik, katalógusok, spam és hirdetés

A szórólapok, reklámanyagok számára helyezzetek el egy tárolóedényt vagy papírkosarat a postaládák közelében. Ezzel elkerülhetitek, hogy térdig gázoljatok a földre hulló szóróanyagokban.Fontos, hogy – akár írjátok rá, biztos ami biztos – ebbe csak és kizárólag a papír reklámanyagok kerüljenek (semmi más, tehát nem, az éppen kiürült üdítős palack nem).

Egyik medvetagunk házában például egy műanyag (eredetileg zöldségtárolónak tűnő) tárolódoboz szolgál erre a célra, ahová sokszor a szórólaposok is berakják a kupacjaikat, ahonnan a lakók elvehetik, de igazán az a célja, hogy oda tegyék a lakók a „nem érdekel” papíranyagokat. Aztán aki olyan típus, ebben még külön kotorászhat magának valami izgalmas után – hátha neki a kedvenc jüszkös katalógusából pont nem jutott.

A felgyűlt papírok így könnyedén juthatnak el aszelektív gyűjtőbe egy mozdulattal, vagy ha tudtok olyan iskoláról, óvodáról a környezetetekben akik papírt gyűjtenek, felajánlhatjátok nekik is. Ez igazán kedves medvegesztus és mindenki boldogabban fog lefeküdni, ebben biztos vagyok. 🙂

A tárolót se lepje el a szemét

A közös és magán tárolókban igyekezzetek rendet tartani,félévente/évente ott is lomtalanítani. Így nem gyűlik össze a rengeteg lom, pedig tudjuk, hogy a legegyszerűbb a végtelenségig telepakolni ezeket a helyeket. Ne tegyétek! Minél több a cucc, annál nehezebb tisztán tartani.Gondolom, te sem örülnél neki, ha a sötét pincében egy vérszomjas rágcsálóval találnád szembe magad.

A zöld legyen zöld

A ház tulajdonában lévő udvar esetleg kert körüli munkákat szintén ki lehet adni profi cégek kertészeinek, de akár akertészkedést kedvelő lakók is elvégezhetik. Az időigényes, nagy volumenű munkákat pedig közösen is elvégezhetitek, remek közösség építő program lehet például egy őszi kertseprés forró teával, friss vajas kenyérrel. Ne legyints és ne nevess! Tényleg! Mi ismerünk ilyet és nálatok is csak rajtatok múlik! Egy próbált megér, csak valakinek meg kell szerveznie. Te leszel az? 😉

Te jössz!

Nem folytatom a sort, de természetesen a társasházban minden munkafolyamat megérne egy külön cikket és külön beszélgetést. Most viszont a takarításnál, rendrakásnál maradva várjuk gondolataidat, véleményedet és tapasztalataidat. Írhatsz olvasói levelet – nagyon szeretjük őket! – vagy kommentben várjuk hozzászólásodat.

És persze gyere facebookra és legyél a medvecsapat tagja, ha tetszik, ahogy írunk. Ha most vagy itt először, mindenképp nézz körül és csak utána lájkolj! Várunk!
Forrás: http://hazmestermedve.blog.hu/2016/09/08/tarsashazi_takaritas

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük