A társasházakban is van hatása: nagyobb türelmet kíván az együttélés

Aki teheti, ebben a járványterhes időszakban már otthonról dolgozik, a gyermekek is otthon vannak, hiszen az iskolák bezártak. Ez pedig kisebb-nagyobb zajjal jár, ehhez a társasházban élőknek hozzá kell szokni. Kérdés persze az, hogy meddig lehet tűrni a hangoskodást.

A társasházakban is megváltozott kicsit az élet az utóbbi hetekben, hiszen szinte minden lakó otthon tölti napjait. Ez egyrészt egészségügyi szempontból is nagyobb odafigyelést igényel mindenki részéről, hiszen a közös tereket gyakrabban használják a tulajdonosok. A lifteket például érdemes elkerülni, ha ez nem oldható meg, akkor a nyomógombokat zsebkendővel nyomjuk meg, így is csökkenthetjük a fertőzésveszélyt. Másrészt a szomszédoknak toleránsabbnak kell lenni, hiszen az otthoni lét bizonyos fokú zajjal jár, ami eddig talán nem volt ennyire jellemző.

– A panelépületekben lakóknak szerintem különösen nagy kihívást jelent a mostani járványügyi helyzet – írta nemrég egyik olvasónk a DN SMS rovatában. – Igyekszik mindenki otthon maradni, amelyik családban gyerekek vannak, most ők is a négy fal között töltik az idejüket naphosszat. És ez sok esetben nagy zajjal is jár – a gyerekek futosgálnak, hangoskodnak a lakásban, mi szomszédok pedig ezt úgy halljuk, mintha a saját otthonukban történne mindez. Nagyon sok toleranciát igényel mindenkitől a mostani helyzet.

Egy másik, ugyancsak társasházban élő olvasónk arra panaszkodott, hogy a szomszédja teljes hangerőn hallgatja a zenét jóformán reggeltől késő estig.

Korábban is hallotta már párszor, de most, hogy ő is szinte mindig otthon van, kifejezetten zavaró. Azt elismeri, hogy a kialakult helyzet minden lakótól nagyobb türelmet kíván meg, és ő próbál is megértő lenni, de van egy határ, amit nem szabadna átlépni. Ha úgy érezzük, szomszédunk túlment ezen a határon, először beszéljünk vele, hogy az, amit csinál – hangosan hallgat zenét, túl korán vagy későn végez zajjal járó házimunkát, barkácsolást –, zavar minket, és kérjük meg, hagyja abba. Érdemes előkeresni a társasház házirendjét is, hiszen ott szabályozhatják, milyen időszakban lehet ilyen jellegű tevékenységeket végezni. Ha van ilyen jellegű intézkedés, a közös képviselő is felszólíthatja a zajos lakót.

Ha minden kötél szakad, hivatalos úton is eljárhatunk, hiszen a polgári törvénykönyv rögzíti, hogy a tulajdonosok kötelesek tartózkodni minden olyan magatartástól, amellyel szomszédaikat szükségtelenül zavarnák. Ez viszont valóban csak a legvégső eset legyen, hiszen, ahogy olvasónk is írta, a kulcs most a kölcsönös toleranciában rejlik. Törekedni kell tehát a közösség minden tagja számára elfogadható megoldások megvalósítására.

Forrás: https://www.bama.hu/kozelet/helyi-kozelet/a-tarsashazakban-is-van-hatasa-nagyobb-turelmet-kivan-az-egyutteles-2378388/

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük