A legtisztább elszámolást a külön fogyasztásmérő biztosítja

A társasházakban a közműszolgáltatások igénybevétele speciális, mivel az egyes lakások, helyiségek tulajdonosai, valamint a társasház közössége is használja azokat. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal szakemberei összegyűjtötték a legfontosabb közszolgáltatási szabályokat.

A társasházak, valamint a la­kásszövetkezetek – néhány megkötéssel – általában lakossági fogyasztóknak minősülnek. Ez azt je­­lenti, hogy egyete­mes szol­gál­tatásként, kedvezményes áron jut­­hatnak villa­mos ener­giá­hoz, földgázhoz, valamint la­­kossági tarifa ellenében vehetik igénybe a víz- és szennyvízszol­gáltatást. 
 

A társasház és a lakók közötti elszámolásnál nagy jelentősége van az alkalmazott fogyasztásmérésnek. Ál­­talában kétféle fogyasztásmérő található. Az egyik a bekötési vagy főmérő, amely – többnyire – a közműszolgáltató tulajdona. Ez regisztrálja a társasház egészének vízfo­gyasztását, a távhő mennyiségét, a házközponti fűtés földgázfogyasztását, a közös világítást, valamint az egyes lakások, helyiségek villamos­energia-fogyasztását. 
 

A társasházon belül a lakások mérésére almérőket, illetve mellékmérőket szerelhetnek fel a szolgáltatók. Ideális, ha minden lakás fogyasztását ilyenek rögzítik. A legtisztább elszámolást az eredményezi, ha minden lakásnak és a társasháznak is külön fogyasztásmérője és szerződése van a szolgáltatóval. A társasház a számlán feltüntetett összegekhez – például a közös helyiségek világítása, fűtése, közös vízfogyasztása – a közös költségben kérheti a tulaj­donos­társaktól. 
 

A távhőszolgáltatásnál a központi hőmennyiségmérőn mért fogyasztást a társasház által megállapított díjmegosztási arányok alapján osztják szét a lakások tulajdonosai kö­zött. Ez történhet az épületrészek légtérfogata alapján, fűtési költségmegosztók alkalmazásával, de figyelembe vehetők a lakások más adottságai is. 
 

Fontos, hogy a közműszolgáltatók, az elosztók csak az úgynevezett csatlakozási pontig tartó vezetékszakasz karbantartásáért tartoznak fe­­lelősséggel. Utána már a társasház és lakás-, illetve helyiségtulajdonosok a „gazdák”. Probléma esetén a műszaki és szerződéses ügyekben az energiahivatal járhat el, míg a méréssel, számlázással, el­­számolással kapcsolatban fel­merülő vitás kérdésekben a kormányhivatalok dönthetnek. 

Forrás: https://www.delmagyar.hu/vezeto-hirek/2022/04/a-legtisztabb-elszamolast-a-kulon-fogyasztasmero-biztositja

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük